B

V Pleszewska Gra Miejska- bo łączy nas piłka.
Witajcie      Jakże mogło być inaczej. Mamy EURO 2016 i nasza reprezentacja daje nam same powody do dumy. A tym czasem w Pleszewie, w czwartek (23.06) odbyła się V Pleszewska Gra Miejska. Przyświecało jej hasło "Łączy nas piłka"- oficjalne hasło polskiej reprezentacji. Pod tą nazwą znajdziecie również stronę, na której można przeczytać wiele wywiadów z piłkarzami, poznać wyniki meczów, ale również dowiedzieć się czegoś o młodych drużynach z Akademii Juniora.   Przenieśmy się jednak do Pleszewa i zadań jakie miały drużyny podczas V Pleszewskiej Gry Miejskiej. W tej edycji 10 drużyn zwiedzało 10 krajów w których już wcześniej odbyło się Euro i tak Pleszewianie zawitali m.in do Anglii, Niemiec, Hiszpanii czy na Ukrainę. Podczas gry musieli zdobyć 1500 EURO (wirtualnych), by zdobyć bilety na mecz finałowy (również wirtualne).Gra rozpoczęła się w Urzędzie Miasta i Gminy Pleszew, losowaniem numerów startowych drużyn. 


  Uczestnicy ruszyli z pleszewskiego ratusza i udali się na wyznaczone punkty, by tam zdobyć mapę, kartę miejsc, w których mieli rozwiązać zadania związane z Euro, ale przede wszystkim dobrze się bawić. Na każdym punkcie wolontariusze czytali im krótką informacje o miejscu, w jakim się znaleźli a oni musieli sami odgadnąć w jakim są państwie.
Oprócz tego, za zrobienie sobie zdjęć z gadżetami kibica drużyny dostawały dodatkowe euro. Kluczowym zadaniem było odszyfrowanie miejsca w jakim była meta- i z tym poradziła sobie każda drużyna.  A oto kilka zadań, które musieli wykonać.

Nerfa zna chyba każdy- ale co zrobić, gdy sprzęt się popsuje a na zadanie czeka już kolejna drużyna? Dla naszych wolontariuszy nawet stresowe sytuacje nie są przeszkodą- popularne woreczki z grochem załatwiły sprawę.

Sprawność fizyczna najważniejsza- strzelanie do bramki zawsze w cenie.Piłka nożna to nie tylko sport- za zabawą innych idą pieniądze czyli sponsorzy. Uczestniczy mieli za zadanie odgadnąć które logo danej firmy jest aktualne- a Wy co myślicie: A czy B?


    Zadanie z logotypami odbyło się w miejscu mojej pracy- Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich, którego zarządzaniem od  czerwca zajmuje się Fundacja Animacja. Na zdjęciu nowe wolontariuszki: od lewej Basia i  Wiktoria. 

Państwa to nie tylko flaga, godło, ale również hymn- a czy Wy znacie hymny państw europejskich? Np.: Ten hymn? (podpowiedz w tle)


A czy pamiętacie nazwy imion maskotek, kiedy to Polska razem z Ukrainą organizowała Euro? 


Zawodnicy nie tylko musieli ułożyć maskotki Euro z puzzli, dołączyć do nich imiona, ale również dopasować do nich odpowiedni opis. 

Jak wygląda strój piłkarza wie każdy, kto choć raz oglądał mecz. Jednak jak go odnaleźć w stosie innych ubrań i jeszcze założyć i to w kilkadziesiąt sekund?? Takie zadanie czekało drużyny w parku miejskim.
 Sukces!


     I w końcu meta...     jeszcze tylko podliczenie punktów...i koniec. A nie, jeszcze dodatkowa konkurencja- tor przeszkód dla dla zawodników. 

   To nie wszystkie zadania, które musiały wykonać drużyny. Chciałam, żebyście choć poczuli atmosferę, jaka panowała podczas gry.


     To był niesamowicie emocjonujący dzień, gdzie zawodnicy nie tylko mogli wykazać się wiedzą i umiejętnościami, ale również odwiedzić różne miejsca, instytucje i organizacje w Pleszewie. Oprócz wspomnianego już wcześniej Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich, uczestnicy odwiedzili Centrum Harmonia


Salezjańską Placówkę Wsparcia Dziecka i Rodziny, Dom Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie czy Zespół Szkół Technicznych. Pedagog tej ponadgimnazjalnej szkoły jest wieloletnim wolontariuszem i uczestniczył w tworzeniu każdej poprzedniej gry miejskiej.     Ale jeden dzień, w którym uczestniczą drużyny to tak naprawdę tylko szczyt góry lodowej pracy, jaką włożyli wolontariusze podczas Gry Miejskiej. Bo takie wydarzenie tworzyliśmy przez wiele, wiele godzin pisząc wspólnie scenariusz, wymyślając zadania, przygotowując potrzebne materiały czy podejmując współpracę z organizacjami. Za tym wszystkim stoją ludzie i o tym warto pamiętać. Moim zdaniem najwięcej pracy w grę włożyła Lucyna Roszak, która jest moją wieloletnią przyjaciółką i która trzyma w ryzach wszystkich wolontariuszy i sprawuje opiekę nad całym wydarzeniem. 


Lucyna Roszak pierwsza z lewej, następnie Basia, ja i Wiktoria w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich

    Zapewne nie jest to ostatnia Gra Miejska, jaką zrobili wolontariusze z Lokalnego Centrum Wolontariatu. Imprezę obstawiało ok. 40 wolontariuszy a skorzystało z niej 50 osób z Pleszewa i okolic. 


To by było na tyle. O grze mogłabym napisać o wiele więcej, ale wtedy ten post miałby kilkadziesiąt stron.

   Piszcie mi swoje wyniki w komentarzach oraz co sądzicie o takich akcjach? Warto odwiedzać miejsca mało znane w mieście? Uczestniczyliście w poprzednich edycjach Gry, słyszeliście w ogóle o takim wydarzeniu?

Do napisania E.Ps: Dla mnie, to nasza polska drużyna wygrała podczas Euro- to co pokazali podczas każdego meczu pokazuje w jak świetnej formie są nasi piłkarze i jak bardzo są utalentowani i pracowici. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli podoba ci się blog możesz zacząć go obserwować i komentować wg własnego upodobania. Odwiedzam każdy blog, którego osoba zostawia dla mnie komentarz- dlatego obs za obs kom za kom nie będą publikowane